بهداشت مو

از گذشته هاي دور كوتاه كردن مو، بستن آن با نوار و قيطان و يا رنگ كردن آن براي زيباتر نمودن ظاهر اشخاص به كار گرفته شده است. اصولاَ شكل، اندازه، تميزي و طرز آرايش مو تا اندازه‏اي نشان دهنده شخصيت هر فرد مي‏باشد. امروزه براي تميز كردن, جذابيت و شكل دهي آسان به موها از محصولات Hair Care‌ (محصولات مراقبت از مو) استفاده مي‏شود.

بيشترين محصول از فرآورده‏های Hair Care مورد استفاده در دنيا شامپو مي‏باشد كه به منظور زدودن آلودگي هاي سطح مو و پوست، بدون ايجاد اثرات نامطلوب به كار مي‏رود.

در ابتدا به شامپو به عنوان يك تميز كننده محض براي مو نگريسته مي‏شد ولي با پيشرفت تكنولوژي و ارتقاء سطح پذيرش و توقع مصرف كنندگان از كيفيت محصولات، مصرف كنندگاني كه نسبت به گذشته آگاهتر، دقيقتر و سخت گيرتر مي‏شدند، فرمولاتورهاي شامپو بر آن شدند تا خصوصيات مهم ديگري را نيز در شامپو مد نظر قرار دهند. امروزه شامپو و ساير محصولات مراقبت از مو بر اساس نيازهاي خاص مشتريان طراحي و فرموله مي‌شوند. این بدان معنی است که تولید کنندگان تاکید خود را از ارائه محصولاتی متناسب با نوع مو (خشک، چرب و معمولی) به عرضه محصولاتی با مزایای نهایی ارزنده (خواسته مشتری) معطوف داشته اند.

در نتیجه چنین تحولی شاهد روانه شدن محصولات جدید به بازار هستیم که از فن آوری پیشرفته برای تحقق بخشیدن به خواسته های مصرف کنندگان مانند حالت پذیری، تامین رطوبت مورد نیاز مو، پوش دادن به مو، درخشندگی، ترمیم موی آسیب دیده، حفظ رنگ مو و خوش حالت نمودن موهای مجعد برخوردار می باشند.

مسئله مهم در مورد محصولات مراقبت از مو انتخاب نوع مناسب و روش استفاده صحيح آنها مي‌باشد. لذا در اين بخش فرآورده هاي مو و شیوه صحیح مصرف آنها توضیح داده شده است.