روش صحیح شامپو زدن

شامپو زدن صحيح موها شامل مراحل زير می باشد:
1- موهای خود را با يك شانه دندانه درشت شانه كنيد تا هيچ گونه گره‌ای در موهای شما باقي نماند.
هرگز موهای خود را در حالت خيس شانه نكنيد چون در اين حالت نيروی بيشتری برای شانه کردن مصرف می كنيد، بنابراين موهای شما ممکن است شکسته شود.
2- در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نيمه گرم آبکشی نمائيد. به اين مرحله آبکشی اوليه و يا پيش شستشو (Pre-washing) گفته می شود که برای زدودن گرد و غبار و به طور کلی آلودگی های قابل حل در آب انجام می‌شود.
3- مقدارمناسبي از شامپو را کف دست خود بريزيد و دستهای خود را روی هم مالش دهيد تا شامپو روی دستهايتان پخش شود (حرارت دستهای شما به عملکرد بهتر شامپو کمک می کند).


 

هرگز از آب داغ استفاده نكنيد چون باعث تردی و شکنندگی موهايتان خواهد شد.

 


4- شامپو را به طور يكنواخت روی همه جای سر پخش نموده و با نوک انگشتانتان به آرامی آن را روی پوست سر و موهايتان مالش دهيد (دقت نمائيد که از ناخنها استفاده نكنيد). برای جلوگيري از گره خوردن و شکسته شدن موها اين کار را به صورت دايره ای انجام دهيد.
5- در اين مرحله موهای خود را به خوبی آبکشی نمائيد تا هرگونه بقايای شامپو از لابلای موهای شما زدوده شود.
هميشه در هنگام شامپو کردن موها، 5 مرحله فوق را به خاطر بياوريد تا تکرار اين مراحل برای شما تبديل به يك عادت شود.

 

روش استفاده صحيح از حالت دهنده مو

 


 

اولین گام، انتخاب كانديشنر مناسب برای موی شماست. در این مرحله باید بر حسب جنس مو و ويژگي‌هاي مورد انتظار شما از محصول، از میان كاندیشنرهای موجود مناسب‌ترین محصول را انتخاب نمائید.
بعد از اینكه موهایتان را شامپو نمودید، آن را به خوبی آبکشی کرده تا هیچ گونه اثری از شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد.
آب اضافی را به وسيله فشار دادن با دست از مو خارج نمائيد به طوری كه آب از آن چكه نكند زيرا مویی که بیش از حد خیس باشد قدرت كمتری برای جذب كانديشنر دارد.
مقداری كانديشنر در کف دست خود بریزید و دستها را مالش دهید (درست همان کاری که برای شامپو زدن انجام مي‌دهيد) تا به خوبی کف دست شما پخش شود. سپس آن را به صورت یکنواخت روی همه موهای خود پخش نمائید. برای پخش کردن مناسب می توانید از شانه استفاده کنید.
از تماس كانديشنر با پوست سر اجتناب نماييد و فقط ساقه و نوک موها را به كانديشنر آغشته كنيد.
به كانديشنر 3 تا 5 دقیقه زمان بدهید که عمل خنثی کردن بار الکتریکی مو را انجام دهد.
سپس موهاي آغشته به كانديشنر را آب‌کشی نمائيد) موهای خیس خود را سایش ندهید). نکته ای که باید در این مرحله دقت کنید آن است که برخلاف آبکشی شامپو که هرچه افراط کنید بهتر است، برای آب‌کشی كانديشنر زیاد افراط نکنید چون همانطور که ذکر شد باید مقدار اندکی از كانديشنر روی سطح موهای شما باقی بماند. نکته ای كه مورد تاكید قرار می گیرد آن است که  تنها مقدار اندکی از حالت دهنده باید روی موهای شما بماند نه مقدار زیاد، زيرا باقي ماندن مقدار زیاد از كانديشنر، باعث کدر و سنگين شدن مو می‌شود. از طرفی آبكشی بیش از حد مو باعث از بین رفتن اثر كانديشنر می‌گردد.