سوالات متداول

سوال جدید

سوالات متداول بهداشت دهان و دندان

پلاك چیست ؟

پلاك از "باکتری استرپتوكوكوس موتانس و ساكاروز" تشكیل شده كه به آن پلاك میكروبی نیز می‌گویند. باكتریهای موجود در دهان (پلاك) از غذاهای شیرین مانند آب نبات، شیرینی، تركیبات نشاسته دار از قبیل نان، بیسكوئیت و غلات تولید اسید می كنند. تولید اسید توسط باكتری ها باعث پوسیدگی دندان می شود. پلاك همچنین باعث التهاب لثه‌ها شده و قرمزی و خون ریزی از لثه را به دنبال دارد. بعد از چند وقت لثه‌ها از دندان عقب نشینی می‌كنند و چركی شدن لثه را سبب می‌شوند. اگر لثه‌ها عمل نشوند استخوان اطراف دندان ممكن است از بین رفته و دندان سست و یا كنده شود. در حقیقت، دلیل اصلی افتادن دندان در افراد بزرگسال بیمار بودن لثه است.

چگونه می‌توان از پوسیدگی دندان جلوگیری كرد ؟

بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، مسواك زدن و تمیز كردن بین دندان هایتان در هر روز است. اندازه و شكل مسواك باید با دهان شما متناسب باشد. خمیردندانی كه حاوی فلوراید باشد از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌كند. برای آن كه محیط دهان كاملاً سالم باشد، استفاده از نخ دندان (حداقل یك بار در روز) ضروری است.

بیماری لثه چیست ؟

بیماری لثه همان التهاب لثه است كه بوسیله باكتری‌ها ایجاد می شود. باكتری تولید پلاك می‌كند. پلاك بصورت یك لایه نازك بی رنگ و چسبنده است كه برروی دندان تشكیل شده و اگر بطور روزانه از مسواك زدن ونخ دندان جهت برطرف كردن پلاك استفاده نشود، باعث افتادن دندان شده و یا اینكه دندان پزشك مجبور می‌شود آن را بیرون بیاورد.

علائم بیماری لثه كدامند ؟

باعث قرمزشدن، متورم شدن و حساس شدن لثه می‌شود. درموقع مسواك زدن باعث خون ریزی لثه می‌شود. بین لثه ودندان، فاصله و شكاف می‌افتد. از بین دندان و لثه، چرك خارج می‌شود. درمحیط دهان، بوی بد بطور پیوسته وجود دارد.

جرم چیست ؟

اگر پلاك برروی دندان سخت شده باشد تبدیل به جرم دندان می شود. جرم دندان می تواند در زیر خط لثه هم تشكیل شود كه باعث التهاب لثه می شود. جرم به علت آنكه خلل وفرج و منفذهای بیشتری نسبت به پلاك دارد باعث می شود لكه ها را به راحتی جذب كند. وقتی كه شما چای یا قهوه می نوشید و یا سیگار می كشید به خوبی خود را نشان می دهد. جرم فقط توسط دندان پزشك می تواند برداشته شود.

چگونه می توان از تشكیل جرم جلوگیری كرد ؟

با مسواك زدن صحیح و روزانه و استفاده ازخمیردندان های ویژه (ضدجرم) می‌توان ازتشكیل جرم جلوگیری كرد.

چه خمیردندانی را خریداری كنیم ؟

عوامل متعددی در كیفیت بخشیدن به خمیردندان نقش دارند ولی دو عامل خیلی مهم هستند .سعی كنید از خمیردندانی استفاده كنید كه حاوی فلوراید باشد. فلوراید خاصیت ضد پوسیدگی دارد . عامل مهم دیگر نوع ساینده آن است.خمیردندان های حاوی سیلیكا و یا دی كلسیم فسفات از بقیه خمیردندان ها بهتر هستند.

با مشاهده چه علائمی ‌باید به پوسیدگی دندان مشكوك شد ؟

حساسیت دندان نسبت به سرما، گرما و شیرینی، وجود نقاط قهوه ای و یا سیاه رنگ بر روی دندان ، درد هنگام جویدن غذا ، وجود درد مداوم در دهان و یا در اطراف سینوسهای فك، تورم لثه ویا وجود مجرای خروج چرك بر روی لثه

سوالات متداول بهداشت بدن

بهترین راه پاك كردن پوست خشك چیست ؟

 شیر پاك كن بهترین پاك كننده برای پوست های خیلی خشك است. به شرطی كه هفته ای یك بار از آب و صابون (البته از نوع مناسب) استفاده شود.

درست و مؤثر پاك كردن پوست چرب چگونه است ؟

بهترین و مناسب ترین روش پاك كردن پوست های معمولی و چرب استفاده از آب و صابون است، البته صابون مناسب كه با آگاهی انتخاب شده باشد. در صورتیكه مشكلی داشته باشید باید توسط پزشك متخصص معاینه شوید.

آیا استفاده از صابون بچه برای شستشوی اشخاص بزرگسال مناسب است ؟

صابون بچه برای اشخاص بزرگسال با پوست خشك مناسب است اما برای پوستهای معمولی و چرب بهترین گزینه نیست. بسیار مهم است كه برای شستشوی بدن از شوینده ای استفاده كنیم كه ضمن سازگاری با پوست، بطور موثری آلودگی ها را از سطح بدن پاك نماید.

برای اینكه در زمستان پوستمان خشك نشود چه كار كنیم ؟

برای مرطوب شدن هوای اتاق از یك دستگاه بخور استفاده كنید. تا جای ممكن از پوشیدن لباس پشمی و همچنین از انداختن پتوی پشمی روی خود اجتناب كنید. در ضمن، استفاده منظم از فرآورده های مرطوب كننده پوست فراموش نشود.

چه كار كنیم كه پوستمان خشك نباشد ؟

همیشه از فرآورده های مرطوب كننده پوست استفاده كنید. بعد از هر بار شستشو و تماس بدن با محصولات شوینده این تركیبات را به كار ببرید تا پوستتان مرطوب باقی بماند.

آیا صابون فشرده را می توان برای شستشوی سر و بدن استفاده كرد ؟

صابون به شكل قالب های فشرده و پودر فقط به منظور شستشوی پارچه و لباس ها فرموله شده و استفاده از آنها برای سایر مصارف شویندگی هرگز جایز نمی باشد. اصولاً نوع ماده اولیه مورد استفاده در هر محصول برای مورد مصرف آن محصول انتخاب و به كار برده می شود. عواملی از قبیل درجه خلوص، رنگ، بو و خواص فیزیكی مواد اولیه، همگی با در نظر گرفتن مورد مصرف فرآورده انتخاب شده و به همین دلیل موادی كه برای پاك كردن لباس ها مناسب هستند به منظور شستشوی موی سر و بدن اصلاً مناسب نمی باشند. pH در انواع فرآورده ها متفاوت بوده و چنانچه محصولی بی رویه به كار رود به علت اثر سوء ناشی از pH نامناسب، گاهی ضررهای جبران ناپذیری برای مصرف كننده به بار می آورد.

برای شستشوی پوست خشك بهتر است از چه ماده ای استفاده كنیم ؟

تا جایی كه ممكن است از زیاد شستن پوست خشك بپرهیزید و پس از آن هم بلافاصله از كرم های مرطوب كننده استفاده كنید. استفاده زیاد از مواد شوینده، پوست را خشك تر و مستعد اگزما می كند. شاید بهترین ماده برای تمیز كردن پوست خشك، شیرپاكن یا كلدكرم باشد.

برای شستشوی دستها در مكانهای عمومی چه نوع فرآورده‌ای توصیه میشود ؟

با صابونهای جامدی كه در اماكن عمومی. به خصوص رستورانها، ادارات، مدارس و .. مورد استفاده همه است دست و صورت خود را نشویید چون اكثر این صابونها به علت كثرت استفاده به شدت آلوده‌ بوده و با مالیدن آن به دستها،آلودگی صابون را به دستها منتقل می‌كنید. توصیه می‌شود كه در مكانهای عمومی از صابونهای مایع یا مایعات دستشویی استفاده شود.

مایع دستشویی چیست ؟

مایعات دستشویی بر مبنای مواد فعال كننده سطحی استوارند و تكنولوژی فرمولاسیون آنها مشابه شامپو است. مزایای این فرآورده در مقایسه با صابون قالبی، بهای مقرون به صرفه، سازگاری با آب سخت، سهولت استفاده و اتلاف اندك آن در حین مصرف است. شاخصهای مهم دیگر این محصول، قابلیت پاك‌كنندگی خوب، كف كنندگی بالا و سازگاری مطلوب با پوست دست می‌باشد.

سوالات متداول بهداشت مو

آیا لازم است شامپوی مورد استفاده هر چند وقت یك بار تعویض شود ؟

این تصور از آنجا نشأت گرفته است كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی های مو و پوست سر، به تدریج موجب تجمع برخی از آلودگی های خاص روی سر می شدند. بنابراین به مردم سفارش می شد كه هر چند وقت یكبار شامپوی خود را تعویض نموده تا این مشكل برطرف شود.

آیا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسیب دیدن مو می گردد ؟

استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو، باعث كدورت و آسیب دیدگی موها می شود. در صورتی كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا کرده و روش صحیح شامپوكردن و خشك كردن مو را آموختید، می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

آیا شامپوی نامناسب، باعث ریزش موی سر می شود ؟

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می كنند معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود نشان می دهند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فراورده جدید نسبت می دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، باز هم فراورده جدید را مقصر میدانند. مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپو جدید نسبت می دهند. تحقیقات نشان داده تعداد كمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن ، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است كه شامپوها به دلیل قرار داشتن پیاز مو در عمق سر باعث ریزش دائم مو نمی شوند. ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول شبانه روز نیز ندارند.

در هنگام به كار بردن شامپو، چگونه پوست سر را ماساژ دهم تا موی من آسیب نبیند ؟

برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو در اثر استفاده از شامپو، مهمترین نكته ای كه باید بدانیم آن است كه مو در حالت خیس به علت جذب آب متورم شده و بسیار آسیب پذیر است. بنابراین باید با ملایمت بیشتر با آن رفتار نمود. ضمن اینكه برای ماساژ پوست سر از نوك انگشتان استفاده نمایید نه ناخنها.

مدت زمان آبكشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد ؟

پس از استفاده از شامپو، موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی نمایید تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می كنیم بر خلاف آبكشی كاندیشنر، برای آبكشی شامپو هر چه افراط كنید بهتر است البته صرفه جویی در مصرف آب را هم در نظر داشته باشید!

برای آبكشی شامپو باید از آب سرد استفاده كنم یا آب گرم ؟

برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از سطح مو خارج گردد. اما دمای آبكشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشر كردن (حالت دادن) عمقی مو انجام می گردد.

آیا می توان از صابون به جای شامپو استفاده كرد ؟

صابون به علت شویندگی بسیار زیاد، علاوه بر چرك، چربی های مفید پوست را هم شسته و خارج می كند. در ضمن صابونهای معمولی دارای اندیس pH بالایی بوده و به همین جهت پولكهای مو را از یکدیگر باز نگه داشته و موی شما را مستعد آسیب می گرداند. امروزه سختی آب نیز مزید بر علت شده زیرا املاح معدنی موجود در آب سخت (در اثر استعمال صابون) روی سطح مو رسوب كرده و مو را كدر می نماید.

آیا نمك دریا و كلر استخر باعث تخریب مو می شود ؟ در این صورت آیا این مواد پس از شامپو كردن مو از روی سر زدوده خواهد شد ؟

اگر آب شور دریا بدون شستشو روی مو خشك شود، مقدار زیادی از رسوب نمك روی سطح مو انباشته شده و باعث خشكی و سنگینی مو می گردد. همچنین كلر موجود در آب استخر یك بی رنگ كننده ضعیف است كه باعث از بین رفتن رنگدانه های مو به مرور زمان می گردد. بنابراین باید بعد از شنا، مو به خوبی شسته و آبكشی شود. استفاده از شامپوها و محلولهایی كه اختصاصا برای شستشوی مو بعد از شنا ساخته شده نیز می تواند مفید واقع شود.

موی من در اثر استفاده از شامپو قرمز شده ! آیا كهنه بودن لوله كشی آب منزل می تواند باعث تغییر رنگ موهای من شده باشد ؟

بله مواد شیمیایی موجود در آبهای آلوده به املاح فلزی می تواند رنگ موهایی كه سطح آسیب دیده دارند را تغییر دهد.

من برای شكل دادن به موهایم از موادی مانند ژل و واكس موی سر استفاده می كنم اما احساس می كنم شامپوی معمولی، این مواد را به طور كامل از موی سر من نمی زداید. آیا باید از شامپوی خاصی استفاده نمایم ؟

برخی شامپوها (مانند شامپوهای شفاف كننده) برای جلوگیری از انباشتگی حاصل از استفاده روزانه محصولات آرایشی شكل دهنده مو (از جمله ژل و واكس مو) طراحی شده است. لذا استفاده از آنها را برای شما توصیه می كنیم.

آیا اگر شامپو برای 2 تا 3 دقیقه روی سر باقی بماند، تاثیر بیشتری خواهد داشت ؟

بله. شامپو های حاوی مواد حالت دهنده بهتراست دو تا سه دقیقه بر روی مو بمانند تا اینکه مواد حالت دهنده موجود در آن بتواند عمل خنثی كردن بارهای الكتریكی مو را بهتر انجام دهد.

بعضی وقتها احساس می كنم پس از استفاده از شامپو، پوست و موی سر من به شدت خشك و خشن شده است. چه عامل یا عواملی می تواند باعث بروز این مشكل شده باشد ؟

عواملی مانند عدم آبکشی كامل شامپو، استفاده از شامپوهای ارزان قیمت و خشن و همچنین استفاده از شامپوهایی كه برای موی سر شما مناسب نیست نیزمی تواند باعث بروز این مشكلات گردد. لذا تجدید نظر در نوع شامپوی مصرفی را به شما توصیه می كنیم.

میزان منطقی مصرف شامپو در هر بار حمام كردن چقدر است ؟

میزان مصرف شامپو بستگی به میزان آلودگی مو و پوست سر، همچنین بلندی مو دارد. به عنوان یك قاعده كلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه ای باشد كه موقع به كارگیری، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. به یاد داشته باشید زمان به كارگیری شامپو بعد از مرحله آبكشی اولیه می باشد یعنی زمانی كه موی خود را به خوبی باآب خیس نموده اید.

آیا استفاده از شامپو بچه برای كسانی كه پوست حساس دارند بهتر است ؟

خیر، تفاوت شامپوهای بچه با شامپوهای معمولی اندیس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. اندیس pH شامپوهای بچه طوری تنظیم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و میزان ریزش اشك را به حداقل می رساند. در حالی كه پوست سر به pH كمتری نیاز دارد. ضمناً ماده شوینده غالب در شامپوهای بچه از نوع آمفوتری است كه ضمن شویندگی كمتر، سازگاری بیشتری با مخاط چشم كودكان دارد. لذا استفاده از این شامپوها برای بزرگسالانی كه ترشح چربی پوست سر و آلودگی موی شان بیشتر است توصیه نمی شود. بنابراین به افرادی كه دارای پوست سر حساس هستند پیشنهاد می گردد به جای استفاده از شامپو بچه از شامپوهای ملایم استفاده نمایند.

سوالات متداول حالت دهنده

آیا كاندیشنر باید آبكشی شود ؟

كاندیشنرها به دو دسته تقسیم می شوند: كاندیشنرهای نوعLeave on كه نباید آبكشی شوند. كاندیشنرهای Rinse out كه حتما لازم است آبكشی شوند. در آبكشی كاندیشنرهای نوع دوم باید دقت گردد كه مو به خوبی آبكشی شود (اما نه به طور كامل) زیرا به جا ماندن مقادیر زیاد كاندیشنر روی سطح مو نه تنها باعث نرمی و حالت پذیری مو نمی شود بلكه باعث احساس سنگینی و كدورت مو شده و آن را بدحالت می كند. از طرفی آبكشی كامل به خصوص با آب گرم، مواد كاندیشنر را از سطح مو می شوید. بنابراین تنها باید مقدار بسیاراندكی از كاندیشنر روی موی شما باقی بماند، بطوریکه هنوز احساس كنید سطح مو لیز است. لازم است که در مورد موی زبر و ضخیم مقدار بیشتری از كاندیشنر بر روی مو باقی گذاشته شود.

بعد از استفاده از كاندیشنر احساس می كنم موی من سنگین شده. چرا ؟

این مشكل می تواند در اثر یكی از این عوامل زیر به وجود آمده باشد: كاندیشنر به جای اینكه روی ساقه و نوك موها استفاده شود به غلط بر روی پوست سر مالیده شده است. كاندیشنر بیش ازحد استفاده شده و یا به خوبی آبكشی نشده است. كاندیشنر برای موی سر شما مناسب نبوده است.

آیا فقط قسمتهای انتهایی تارهای مو باید كاندیشن گردد یا قسمتهای نزدیك به ریشه هم نیاز به كاندیشنر دارد ؟

قسمتهای میانی و انتهایی مو(نوك موها) احتیاج بیشتری به رطوبت دارد زیرا عمر بیشتری كرده و زمان زیادتری در معرض عوامل مخرب و خشك كننده محیط مانند باد و یا نور خورشید، همچنین مدل دهنده های گرمایی مانند سشوار و برسها و... قرار گرفته است. قسمتهایی از مو که نزدیك به ریشه اند، سالم و جوان بوده و علاوه بر این با روغن طبیعی پوست سر چرب می شوند. بنابراین به جز موارد استثنایی نیازی به كاندیشن كردن آن قسمت وجود ندارد.

بعد از استفاده از كاندیشنر، موی خود را با آب گرم آبكشی كنم یا آب سرد ؟

به یاد داشته باشید هر چه دمای آب آبكشی بیشتر باشد، كاندیشنر بیشتری زدوده می شود. از طرفی بر روی موی زبر و ضخیم لازم است كاندیشنر بیشتری بر جای بماند. بنابراین هر اندازه موی شما ضخیم تر است، از دمای آبكشی كمتری استفاده نمایید تا كاندیشنر بیشتری بر روی موی شما باقی مانده و هر چه موی شما نازك تر باشد از آب گرمتر استفاده شود تا كاندیشنر كمتری بر روی موی شما باقی بماند.

آیا كاندیشنر مو را درخشان می نماید ؟

مسلما همینطور است. علت كدر بودن مو آن است كه وقتی نور به آن تابیده می شود، به علت ناهمواری سطح آن، نور تابش شده بازتاب نمی گردد. كاندیشنر با هموار كردن پولكهای سطح خارجی مو، بازتاب نور را بیشتر كرده و موجب درخشش آن می گردد.

در آرایشگاه بعد از كاندیشن كردن، موی من را زیر سشوار قرار می دهند. آیا این كار لازم است ؟

این كارعملكرد كاندیشنر را تسریع نموده اما مزایای كاندیشنر را بیشتر نمی كند.

در اثر استعمال كاندیشنر، موی من لخت و بی حالت می گردد، آیا من كاندیشنر زیاد مصرف كرده ام ؟

ممكن است از كاندیشنرهای سنگین استفاده كرده باشید. كاندیشنر خود را عوض كنید.

چه مدت كاندیشنر روی سر من باقی بماند ؟

معمولا 3 تا5 دقیقه وحداكثر10 دقیقه كافی است. همچنین لازم است دستورالعمل سازنده مدنظر قرار گیرد.

چگونه می توانم تشخیص دهم كه كاندیشنر به طور كامل از روی موی من زدوده شده است ؟

لازم نیست كاندیشنر را به طور كامل از روی موی خود بزدایید. زیرا مقدار بسیار اندكی از كاندیشنر باید بر روی سطح موی شما باقی بماند. در واقع همین پوشش و آب بند شدن مو با كاندیشنر است كه مو را حالت پذیر می نماید.

آیا آبكشی نكردن كاندیشنر به موی من آسیب وارد خواهد نمود ؟

همانطور كه در سوال قبلی تشریح گردید، شما باید مقدار بسیار اندكی از كاندیشنر را بر روی سطح موی خود باقی گذارید. بر جای گذاردن مقادیر زیاد از كاندیشنر بر روی مو باعث كدورت آن خواهد شد. به استثناء كاندیشنر های Leave on كه باید صد درصد بر روی مو باقی بماند.

آیا ممكن است كاندیشنر باعث ریزش مو شود ؟

خیر، اما مصرف كاندیشنر با كیفیت پایین یا استفاده ناصحیح از آن می تواند باعث شكستگی ساقه مو گردد.

یكی از دوستان من بر روی موی بچه خود كه زیر دو سال سن دارد كاندیشنر به كار می برد. آیا خیلی برای او زود نیست ؟

در صورتی كه از كاندیشنرهای سازگار با پوست و موی كودك استفاده شود اشكالی ندارد.